Kapusta w Chinach

Kapustę wykorzystuje się często jako dodatek do zup, np. do klasycznego chińskiego bulionu, który z udziałem pekińskiej kapusty i wieprzowych kulek mięsnych tworzy pożywne danie.
Kapusta chińska bywa często (błędnie!) utożsamiana ze znaną w Polsce kapustą pekińską. Są to dwa różne warzywa - oba stanowią jednak ważny element chińskiej kuchni. O tym jak ważny świadczą chociażby statystki – każdy z mieszkańców dziewięciomilionowego Pekinu, gromadzi na zimę średnio 27 główek kapusty (pekińskiej)…
Kapustę wykorzystuje się często jako dodatek do zup, np. do klasycznego chińskiego bulionu, który z udziałem pekińskiej kapusty i wieprzowych kulek mięsnych tworzy pożywne danie.

Kapusta – chińska czy pekińska?

Chiny są krajem, w którym uprawia się imponującą ilość odmian kapusty. Szacuje się, że aż 700 gatunków! Największą popularnością cieszą się odmiany, zbliżone do kapusty pekińskiej, która w krajach zachodnich często nazywana jest chińską. Dzieje się tak ze względu na rolę, jaką odgrywa na północ od rzeki Jangcy - kapusta pekińska jest tam jednym z popularniejszych, o ile nie najpopularniejszym warzywem.

Zobacz także: Tofu w wersji pieczonej

Kapusta rodem z Pekinu

Dobrze nam znana, bo dostępna powszechnie w naszych sklepach kapusta pekińska jest masowo uprawiana w Chinach, ma delikatny smak i kolor. Prowincje Shandog i Hebei słyną z najlepszych upraw. Idealnie nadaje się do smażenia, duszenia i podawania w stanie świeżym. Przysmakiem są obsmażane lub blanszowane serca młodych kapust, którymi obkłada się potrawy na talerzu. Chińczycy praktykują także kiszenie kapusty. Świadomi właściwości „kwaśnego warzywa”, traktują ją jako cenne uzupełnienie diety, zwłaszcza zimą.

Chińska kapusta – pak choy

Prawdziwa kapusta chińska, pak choy, różni się jednak od tej pekińskiej. Podstawowa różnica polega na tym, że pak choy prawie nie jest spokrewniona z kapustą. Jedynie uzurpuje sobie miano członka kapuścianej rodziny. Nadrabia to kulinarnymi właściwościami.

Kapusta chińska ma grubsze, bardziej mięsiste łodygi i bardziej zielone liście, niż kapusta pekińska. Cechuje ją gorzki smak. Nie wytwarza główek a jedynie rozety liściowe. Liście spożywa się w całości, najsmaczniejsze są jednak zgrubiałe łodygi. Wyróżnić można dwie główne odmiany kapusty chińskiej - różnią się między sobą zabarwieniem ogonków liściowych. Pierwsza jest biało-ogonkowa, ogonki drugiej są zielone. Na pierwszy rzut oka przypomina boćwinę. Jest źródłem cennych substancji odżywczych. Stanowi źródło m.in.: sodu, potasu, magnezu, wapnia, żelaza, fluoru, fosforu, a także witamin z grupy B i C.

W Polsce nadal niełatwo ją nabyć, chociaż powoli dociera do wybranych sklepów. Można kupić nasiona, także za pośrednictwem internetu.

Kulinarna pozycja kapusty

W Chinach kapusta uznawana jest za warzywo na każdą okazję. Można z niej stworzyć tak proste, jak i wyrafinowane dania.

Kapustę wykorzystuje się często jako dodatek do zup, np. do klasycznego chińskiego bulionu, który z udziałem pekińskiej kapusty i wieprzowych kulek mięsnych tworzy danie pożywne i łatwe w przygotowaniu, a przy tym niedrogie. Innym przykładem chińskiego dania z kapusty, jest zupa z kaczki i pekińskiej kapusty. Kapustę stosuje się także do różnego rodzaju dań warzywnych i „sałatek”. Kapustę przyrządza się na kwaśno, ostro, słono lub… słodko.

Zobacz także: Chińskie regiony kulinarne

Zapasy na zimę

Chińczycy, głównie ci z zimnej północy kraju, gromadzą na zimę odpowiednie zapasy. Już na jesieni kupuje się olbrzymie ilości, które później przechowywane są na balkonach i strychach, nawet w basenach. Aby kapusta nie straciła swoich właściwości, kroi się ją w cienkie paski, przyprawia solą i czosnkiem i przechowuje w glinianych naczyniach.

Redakcja poleca

REKLAMA