Ryż - podstawowy składnik sushi

Ryż.
Ryż - czy sushi przygotowuje się ze zwykłego białego ryżu? Jak wygląda jego uprawa i obróbka?
/ 19.03.2012 10:10
Ryż.

Nie wszyscy wiedzą, że na świecie jest 25 gatunków ryżu. Ryż uprawiany jest od ponad 5 tysięcy lat - stąd jego liczne odmiany. Głównie uprawiany jest na polach zalanych wodą.  Jest przeznaczony do bezpośredniego spożycia, ale z ziaren ryżu produkuje się również mąkę ryżową i napoje alkoholowe. Otręby stosuje się jako paszę, a słomę do wyrobu bibułki ryżowej do papierosów.

Zobacz także: Jak należy pić sake?

Dzięki dużej powierzchni uprawy Indie są drugim po Chinach producentem ryżu pod względem wielkości zbiorów. Razem stanowią ponad połowę udziału w światowej produkcji ryżu. Ale to Australia uzyskuje najwyższe plony…

Po zbiorze i młócce ziarno poddawane jest procesowi łuszczenia. Wyłuskane, lecz nie polerowane ziarniaki ryżu to tzw. ryż brązowy. Po wyłuszczeniu, zewnętrzna brązowa powłoka jest usuwana i uzyskuje się ryż polerowany lub biały.

Do przygotowania dań sushi wybieramy specjalny gatunek ryżu - krótkoziarnisty i klejący się. Sztuką jest zarówno jego ugotowanie jak i doprawienie. W procesie przygotowania istotną czynnością jest bardzo dokładne opłukanie ryżu. Później przechodzimy do gotowania.

Sekretem jest sos sporządzony z octu ryżowego i cukru - to on nadaje ziarnom ugotowanego ryżu wyjątkowy smak.

Oczywiście kluczową kwestią jest jakość wszystkich produktów - zarówno ryżu jak i składników sosu.

Zobacz także: Jak tradycyjnie jeść i serwować sushi?

Redakcja poleca

REKLAMA